חימום תת-רצפתי לעומת חימום רצפתי – ההשוואה המלאה

ישראלים רבים חולמים על מערכת חימום לבית, כזו שתחמם את הבית במהירות ובאפקטיביות ותעזור להם לשמור על בית חמים כל החורף. כדאי לדעת שיש כמה פתרונות חימום לבית – חימום תת-רצפתי, מערכת הסקה וחימום רצפתי (מערכת פנלים).

חימום רצפתי - פתרונות חימום לבית

את שני הראשונים אנחנו מכירים, וזה הזמן להכיר את הפתרון השלישי, מערכת טרמודול – מערכת פנלים שמחליפה את הפאנל הרגיל בפאנל מחמם. המערכת פותחה ויוצרה באיטליה למרגלות האלפים, ומשווקת ברחבי אירופה במדינות כמו אוסטריה, גרמניה, אנגליה, מזרח אירופה ודרום אפריקה. המערכת יכולה לחמם אזורים קרים מאוד כמו אלו שהזכרנו, אך יחד עם זאת היא מצויינת גם לאקלים הישראלי וכן לאקלים מדברי, איפה שיש שינוי טמפרטורה דרסטי בין בוקר לערב.

אז איזו מערכת עדיפה – מערכת תת-רצפתית שיושבת מתחת לרצפה, או מערכת פאנל היקפית שיושבת מסביב לרצפה? הנה ההשוואה המלאה: 

איזו מערכת יותר חסכונית באנרגיה?

בסעיף הזה מערכת טרמודול זוכה לנקודה חשובה מאוד – היא חסכונית יותר באנרגיה באופן משמעותי, ודורשת הרבה פחות חשמל להפעלה. כמה פחות? בממוצע, בין חצי לשליש מכמות החשמל הנדרשת לחימום הבית בעזרת מערכת חימום תת רצפתית!  

הסיבה היא שמערכת טרמודול היא מערכת חיצונית שיושבת בתוך הבית, מנצלת את האנרגיה באופן מקסימלי ומפזרת את החום בצורה אידיאלית בכל רחבי החלל באופן אחיד. למעשה, באיטליה מקבלים החזר מס על שימוש במערכת טרמודול בשל היותה ירוקה וידידותית לסביבה! 

מערכת חימום תת רצפתית, לעומת זאת, משתמשת בהרבה יותר אנרגיה, שכן מדובר על מערכת פנימית מתחת לריצוף. החום צריך לעבור את הרצפה כדי להגיע אלינו, וחלקו בורח עוד לפני שהוא מצליח לחצות את הרצפה – מה שמבזבז אנרגיה מיותרת! 

איך המערכות משתלבות עם עיצוב הבית?

שתי המערכות זוכות לנקודות בסעיף זה – מערכת חימום תת רצפתי חשמלי לא מורגשת בעיצוב הבית, שכן היא נמצאת מתחת לריצוף. גם מערכת חימום רצפתי של פנלים לא מורגשת בעיצוב; הפנלים הם פנלים כמעט זהים לפנלים הרגילים שיושבים על הרצפה, ומגיעים בלבן קלאסי או בצבעים אחרים לפי בחירה, וכך משתלבים היטב עם החלל בלי להפריע לעיצוב הבית. זאת לעומת המערכת הנוספת לחימום הבית – מערכת הסקה, שהרדיאטורים שלה תלויים על הקיר ומפריעים להרמוניה של עיצוב הבית ולמיקום הרהיטים.

איזו מערכת יותר קלה להתקנה ותיקונים?

גם כאן, מערכת חימום רצפתי טרמודול מקבלת נקודה חשובה – היא הרבה יותר קלה להתקנה. את המערכת מרכיבים על הפנלים, ואין צורך בהכנות חשמל מורכבות או חיבורים מיוחדים. כמו כן, יש גישה מלאה למערכת, ואם יש תקלה מסוימת אין בעיה לגשת לכל חלקי המערכת ולתקן.

לעומת זאת, חימום תת רצפתי חשמלי דורש הרמה של הריצוף והתקנה מתחתיו. באופן דומה, אם יש תקלה, יש צורך להרים את הריצוף – משימה מורכבת, יקרה ומיותרת! 

לאיזו מערכת מהירות תגובה טובה יותר? 

חימום רצפתי באמצעות פאנלים הוא למעשה מערכת חיצונית ולכן מגניב מהר מאוד לשינויי מזג האוויר ומחמם במהירות רבה את הבית (תך שעה!). יכולת התגובה המהירה הופכת את המערכת ליעילה במיוחד למזג האוויר הישראלי ההפכפך – כיוון שגם בחורף אנחנו לפעמים נתקלים ברצף של כמה ימים חמים ואחר כך כמה ימים קרים, ההסתגלות של המערכת לשינויי הטמפרטורה הקיצוניים הופכים אותה לאפקטיבית מאוד. 

מערכת חימום תת רצפתי, לעומת זאת, לא מסתגלת מהר לשינויים במזג האוויר, שכן היא מערכת פנימית שנמצאת מתחת לריצוף ולוקח לה זמן "לעלות" מעל פני השטח ולחמם את החלל, לפעמים מספר ימים. אם מגיעים לפתע ימים חמים, קשה מאוד להבריח את החום ולעתים תמצאו את עצמכם צריכים להדליק מזגן בחורף! 

איזו מערכת מספקת פיזור אחיד של החום?

מערכת טרמודול מפזרת את החום באופן אחיד בכל החלל, שכן היא מתפזרת גם לרצפה ומטפסת גם לתקרה תוך שהיא מקרינה חום לקירות. כך נוצר אפקט כפול של חום ששובר את הקרנת הקור מהקירות. 

לעומת זאת, מערכת תת-רצפתית מחממת את הרצפה יותר מאשר את התקרה והקירות, וכך נוצר הבדל טמפרטורה – הטמפרטורה ברגליים גבוהה יותר מהראש בכמה מעלות, דבר שמשפיע על התחושה וכן יש לו גם אפקט על הבריאות.

לסיכום – מערכת חימום תת-רצפתי או חימום רצפתי בפאנלים?

סקרנו שני פתרונות חימום לבית, וניתן לומר באופן חד משמעי שמערכת החימום הרצפתית עולה על המערכת התת-רצפתית בכל הקטגוריות: מחסכון באנרגיה, דרך קלות התקנה ועד פיזור אחיד ומהירות תגובה.

רוצים גם להנות מחימום היקפי ומפנק בבית? צרו איתנו קשר, ונשמח לעזור!

בין אם אתם לקראת מעבר לבית חדש וצריכים להחליט האם להתקין מערכת חימום לבית, בין אם אתם שוקלים להחליף את מערכת ההסקה הנוכחית שלכם ובין...
חורף – גשמים, ברקים, קר מאוד בחוץ והחושך מגיע מוקדם, ומה יכול להיות יותר כיף מלהגיע הביתה אחרי יום עבודה עמוס ולהיכנס לבית חמים ונעים,...
בונה או משפץ?

השאירו פרטים בטופס או פשוט חייגו: 055-6804425

לקבלת הצעה מותאמת אישית!